Rękawice robocze jak dobrać ?

Wytyczne doboru rękawic

Kontakt ze skórą jest potencjalnym źródłem ekspozycji na substancje toksyczne, w związku z czym bardzo ważnym aspektem BHP jest ochrona rąk. Należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec kontaktowi rąk z substancjami szkodliwymi. Większość wypadków z udziałem rąk i ramiona mogą być sklasyfikowane w czterech głównych kategoriach zagrożenia: chemikaliów, otarcia, cięcia, i ciepła. Dostępne na rynku rękawice ochronne mogą chronić robotników z dowolnego z tych indywidualnych zagrożeń lub dowolnej ich kombinacji.

Rękawice powinny być okresowo wymieniane, w zależności od częstotliwości używania i przepuszczalności na substancję obsługiwane.

Rękawice robocze powinny być używane, gdy jest to niezbędne do obsługi szorstkich lub ostrych przedmiotów, jak i gorących  lub zimnych materiałów. Rodzaj materiału rękawic, które będą stosowane w takich sytuacjach to, rękawice skórzane, rękawice spawacza charakteryzując się powłoką z aluminium lub  innego typu izolacją.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę rąk podczas pracy z narzędziami i maszynami. Elektronarzędzia i maszyny muszą być zainstalowane w ten sposób, aby zapobiec kontaktowi rąk z  punkt szczególnie niebezpiecznymi jak elementy napędowe lub inne ruchomych części. Aby chronić dłonie przed obrażeniami spowodowanymi przez kontakt z ruchomymi częściami, ważne jest, aby:

  • Upewnij się, że rękawice robocze  są zawsze na miejscu i są używane.
  • Zawsze wyłączaj maszyny przed wykonaniem naprawy.
  • Nie należy nosić rękawice wokół elementów/maszyn ruchomych, takich jak prasy wiertarki, młyny, tokarki i szlifierki.

 

Oto przewodnik po najbardziej popularnych typach ochronnych rękawic roboczych wraz z informacją przed jakimi czynnikami chronią:

Rękawice jednorazowe. Rękawice jednorazowe, zwykle wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego, mogą pomóc przed łagodnymi substancji drażniącymi.

Rękawice tkaninowe . Wykonane z tkanin bawełnianych lub mieszanek są powszechnie stosowane w celu poprawy chwytności śliskich przedmiotów. Pomagają one również izolując ręce (przy niedużych różnicach temperatur).

Rękawice skórzane. Rękawice te są stosowane w celu ochrony przed urazami od iskier lub skrobania na chropowatych powierzchniach. Są one również stosowane w połączeniu z izolowaną warstwą podczas pracy przy napięciu.

Zobacz największy wybór rękawic roboczych w sklepie bhp www.gvarant.pl

Rękawice z siatki metalowej. Rękawice te są wykorzystywane do ochrony rąk przed przypadkowymi skaleczeniami i zadrapaniami. Są one używane najczęściej przez osoby pracujące z narzędzi skrawających oraz przy innych ostrych narzędziach.

Rękawice aluminiowe. Rękawice wykonane z tkaniny aluminiowanej przeznaczone do izolacji rąk od intensywnego ciepła. Rękawice te są najczęściej wykorzystywane przez osoby pracujące stopione materiały.

Rękawice o odporności chemicznej. Rękawice te mogą być wykonane z gumy, neoprenu, alkohol winylu lub winylu, itp Rękawice chronią dłonie przed substancjami chemicznymi, olejami i rozpuszczalnikami.